Informacje dla wyborców
Ponowne głosowanie w dniu 21 kwietnia 2024 r.
Termin zgłoszenia Komisarzowi Wyborczemu w Bielsku-Białej III zamiaru głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) w przypadku gdy wyborca nie dokonał zgłoszenia takiego zamiaru przed I turą głosowania - termin upływa dnia 11 kwietnia 2024 r.
Termin złożenia Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) w przypadku gdy wyborca nie złożył takiego wniosku przed I turą głosowania - termin upływa dnia 12 kwietnia 2024 r.
Termin złożenia Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) - termin upływa dnia 19 kwietnia 2024 r.
Termin złożenia Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wniosku o zmianę miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych (tzw. II tura) w przypadku gdy wyborca nie złożył takiego wniosku przed I turą głosowania - termin rozpoczyna się 8 kwietnia 2024 r. natomiast upływa dnia 18 kwietnia 2024 r.
Informacje o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat
https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/pkw_aktualnosci/57249
https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/pkw_aktualnosci/57250
Kto może głosować w Czerwionce-Leszczynach?
Aby zagłosować w wyborach samorządowych w Czerwionce-Leszczynach, trzeba być osobą stale zamieszkującą na terenie naszej gminy.
W spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe.
UWAGA! W wyborach tych nie możesz jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania.
Zmiana miejsca głosowania- wyborcy niepełnosprawni
W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego wniosek, o zmianę miejsca głosowania może złożyć wyłącznie wyborca niepełnosprawny i dotyczy wyłącznie lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego do potrzeb wyborców niepełnosprawnych położonego w okręgu wyborczym właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania wyborcy. Jedynie w przypadku gdy w tym okręgu wyborczym nie ma takiego lokalu wyborczego, wniosek może dotyczyć lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego do potrzeb wyborców niepełnosprawnych położonego w innym okręgu wyborczym.
Wniosek można złożyć w okresie do 4 kwietnia 2024 r., w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (Wydział Spraw Obywatelskich). Wniosek o zmianę miejsca głosowania wyborcy niepełnosprawnego złożony przed dniem pierwszego głosowania dotyczy również przeprowadzenia ponownego głosowania.
Głosowanie przez pełnomocnika
Kto może udzielić pełnomocnictwa do głosowania?
Wyborcy niepełnosprawni posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego, tj. o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- całkowitej niezdolności do pracy;
- zaliczeniu do I grupy inwalidów;
- zaliczeniu do II grupy inwalidów;
- stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, z przysługującym zasiłkiem pielęgnacyjnym.
Udzielić pełnomocnictwa do głosowania w wyborach mogą również wyborcy kończący najpóźniej w dniu głosowania 60 lat.
UWAGA! Głosować za pośrednictwem pełnomocnika nie mogą wyborcy umieszczeni w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych w:
- w zakładach leczniczych,
- w domach pomocy społecznej,
- w zakładach karnych i aresztach śledczych,
- w domach studenckich,
- w zakładach leczniczych,
- w domach pomocy społecznej,
- w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
- głosującego korespondencyjnie
Pełnomocnictwo można przyjąć:
- tylko od jednej osoby lub
- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnictwa udziela się przed:
- wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest ujęty w obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.
Kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.
UWAGA! Pełnomocnikiem nie może być:
- osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
- mąż zaufania,
- kandydat w wyborach.
Głosowanie korespondencyjne
Głosować korespondencyjnie może wyborca:
- niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (do zgłoszenia wyborca niepełnosprawny dołącza kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności),
- podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
- który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być dokonane:
- ustnie,
- na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem,
- na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu tej osoby w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
- telefonicznie - w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ponownego głosowania.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej III (ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała) w terminie do 25 marca 2024 r.
Obwodowe Komisje Wyborcze- informacje
Informacje dotyczące wyborów można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich pod numerami telefonów:
32 4295954; 32 4295948; 32 4295924; 32 4295926
Redakcja podstrony
- Podmiot udostępniający informację
- Czerwionka-Leszczyny UGiM
- Pierwsza publikacja
- Łukasz Pala 2024-02-08 10:32
- Aktualizacja publikacji
- Łukasz Michalski 2024-04-10 12:03
- Wytworzenie publikacji
- Pala Łukasz 2024-02-08 10:31
- Zatwierdzenie
- Pala Łukasz 2024-02-08 10:31